Посадка і особливості догляду, ніж удобрювати

Посадка і особливості догляду, ніж удобрювати

Наші саджанці із закритою кореневою системою (в контейнері)

Вибір місця посадки і підготовка грунту:

Вибір і підготовка місця посадки мають вирішальне значення для вкорінення рослин, їх стійкості до різних несприятливих факторів і подальшому успішному зростанню і розвитку, плодоношення і врожайності. Виноград віддає перевагу сонячним, добре освітлені місця посадки, тому його краще садити на південній або південно-західній, або західній стороні будинку, схилу. Бажано, щоб споруди або інші дерева захищали виноград від вітру, в той же час не затінювали його.

Саджанці винограду потребують легких ґрунтах, з багатим вмістом поживних речовин. Кращими грунтами будуть легкі супіщані і суглинисті. Глибина залягання грунтових вод повинна бути не менше 1 м. При досить близькій або поверхневому залягання грунтових вод рослини слід розміщувати на насипах (спеціальних підвищеннях висотою 0,6-1,2 м і діаметром в основі до 2,5 м).

Якщо ділянка розміщується на дерново-підзолистих грунтах, що характеризуються легким механічним складом і низьким вмістом поживних речовин, а також кислою реакцією грунту, то площа під посадку саджанців потребує значної рекультивації. Грунт необхідно вирівняти, викопати посадочні ями розміром 1x1x1 м, закласти на їх дно водоупорами (це може бути глина, руберойд, поліетилен і навіть лінолеум, на ваш вибір), заправити родючої сумішшю: чорнозем, 20 кг перегною, 300 г деревної золи, 250 г нітроамофоски. Посадки в даному випадку потребують регулярного поливу. Даний тип ґрунту має слабокислу реакцію (рН 6-6,5), тому для нормалізації кислотності необхідно регулярно вносити деревну золу з розрахунку 200-250

під крону куща.

Саджанці винограду бажано висаджувати на цілині, незайманому місці, краще там, де ще не росли садові рослини. Добре, якщо на цьому місці росли плодові рослини іншої групи (зерняткові, кісточкові). Погано, якщо рослини висаджують на місці щойно викорчуваних плодових або ягідних культур. На викорчувати ділянці бажано протягом 3-4 років вирощувати овочеві або багаторічні трав'яні культури з достатнім добривом органікою, яка буде сприяти знешкодженню грунту від отруйних продуктів життєдіяльності попередніх рослин. Неприпустимо садити виноград на місці старого виноградника - буде спостерігатися довгострокове пригнічення росту, слабкість, нездатність саджанців реалізувати свої можливості.


Підготовка саджанців для посадки

Для посадки вибираю тільки сильні і здорові саджанці, які мають не менше 3-4 добре розвинених коренів і визріли приріст висотою 10-40 см. Очки у саджанця повинні бути здоровими.

Протягом всього часу, від викопування (або придбання) до посадки саджанців винограду, їх коренева система повинна бути в НЕ підсушеному, а у вологому стані. При транспортуванні саджанців їх поміщають в поліетиленові мішечки, загорнувши у вологу тканину, щоб запобігти сонячний перегрів і підсушування.

Саджанці безпосередньо перед посадкою обрізають поліетеленовий контейнер по шву (горизонтально) .Не руйнуючи земляної КОМ С КОРЕНЕМ !!!

Посадка саджанців:

     Терміни посадки винограду з закритою кореневою системою - навесні (початок квітня-початок до кінець листопада).

      Терміни посадки винограду з відкритою кореневою системою - восени (жовтень-листопад) або навесні (березень - початок квітня). Найчастіше все ж рекомендують весняну посадку. Чим раніше проведена посадка навесні, тим краще саджанці приживаються і розвиваються в подальшому. Тому бажано висаджувати саджанці самої ранньої весни, як тільки дозволить грунт. Пізні травневі посадки небажані через погану приживлюваності.
ДЛЯ ВІДКРИТОМУ КОРЕНЕВОЇ СИСТЕМИ: Перед посадкою коріння саджанця опускають в бовтанку, приготовану з двох частин глини і однієї частини гною, розведених водою до консистенції сметани. Якщо немає глини і коров'яку, просто опустіть саджанці в воду, але ні в якому разі не тримайте їх просто на повітрі.

Саджанці винограду саджають на ту ж глибину, на якій вони росли в розпліднику, або на 3-5 см глибше. При посадці все компоненти слід старанно перемішати з родючим грунтом в нижній частині ями, а коріння у верхній частині засипати чистою землею, ущільнивши її при цьому навколо пересаджуваних рослин і ретельно полив водою кілька разів. Щоб уникнути підсихання і підгоряння саджанців винограду відразу після посадки їх присипають землею зверху. Надалі опади її розмиють, і очі проростуть.

Догляд за саджанцями

Рекомендується цілорічне і багаторічне покриття - мульчування поверхні землі навколо саджанців, по площі, яка дорівнює або більший за діаметр крони куща, рослинними матеріалами. Мульчують шаром 5-10 см (це може бути солома, тирса, торф, листя і т.п.), що дуже сприяє зростанню і плодоношення посаджених рослин. Така операція сприяє збереженню вологи, значного збагачення грунту повітрям через відсутність поверхневої скоринки грунту та інтенсивної життєдіяльності корисних мікроорганізмів в цих сприятливих умовах.
Складовою частиною успішного росту виноградника є підгодівля добривами до 2-3 разів за вегетацію з інтервалом в 3-4 тижні. Найкраще перший раз проводити її на початку вегетації - в кінці квітня. Наступну підгодівлю слід робити в середині травня третю - на початку - середині червня, але не пізніше початку липня (щоб лоза своєчасно зупинила зростання, визріла і рослини не підмерзли). Саджанці підживлюють водним, переброджена і настояним 5-10 днів розчином (1: 1) гною, гноївки (використовувати 1 частина на 10-15 частин води), курячого посліду (1: 15-20).
Або використовувати розчин мінеральних добрив (2-3 столові ложки аміачної селітри на 10 л води). Можна, щоб це було добриво з фосфором і калієм (нітроамофоска, Кемира), з розрахунку 3-5 ложок на 10 л води. Якщо ґрунт сухий, то обов'язково слід за 3-7 днів до внесення мінеральних добрив добре полити саджанці, щоб вони не отруїлися. Для слабких саджанців норми підживлення рекомендується зменшити вдвічі (краще недогодувати!).
Для молодих рослин винограду дуже важливий своєчасний полив, особливо під час посухи, видалення бур'янів, відновлення мульчі, встановлення опор для винограду. Обов'язкове проведення протягом усієї вегетації зелених операцій: виломкі, пасинкування, чеканка.
Слід щороку вносити в грунт на глибину 10-40 см хв добрива в сухому вигляді, або краще в розчинній формі _ по 30-100 г на кущ (азотні - навесні, фосфорно-калійні і мікро-добрива - восени), і раз у 2-3 роки - органіку (по 10-25 кг), закопуючи її в канавки на глибину 30-40 см по периферії крони куща.
     Найчастіше формують виноградні кущі в віяловому (без штамба) - 4-рукавному формуванні для укривних сортів, і можливі штамбові форміровкі для НЕ укривной групи сортів, з урахуванням біологічних особливостей кожного сорту.

Добриво виноградних рослин

Виноград для свого зростання, розвитку і плодоношення потребує великої кількості поживних речовин: азоту, фосфору, калію, магнію, кальцію, сірки, заліза та інших елементів Недолік в грунті азоту затримує ріст вегетативних органів, зелені частини при цьому набувають бліде забарвлення. Надмірна концентрація азоту, особливо в другій половині літа, затримує визрівання лози та врожаю, рослини інтенсивно уражаються хворобами і навіть морозостійкі сорти можуть вимерзнуть. В умовах сильного зволоження надлишок азоту викликає сильне зростання побегов.Достаточное кількість фосфара в грунті сприяє фотосинтезу, прискорює цвітіння, визрівання лози та врожаю, підсилює накопичення в ягодах цукру, зменшує осипання квіток, покращує їх запилення. Фосфор сприяє також зростання. Калій позитивно впливає на визрівання врожаю і лози, підвищує морозостійкість кущів, покращує якість вино матеріалів. Він стимулює засвоєння рослиною фосфору й азоту.

Недолік в грунті заліза і магнію викликає хлороз (рослини втрачають зелене забарвлення). Кальцій нейтралізує органічні кислоти, які утворюються рослиною в процесі дихання. Карбонат кальцію (вапняк), внесений в грунт, нормалізує рівень рН (кислотність) грунту. Мікроелементи молібден, марганець, цинк, бор підвищують врожайність і вміст цукру в ягодах.

Виноград росте на одному місці 50 років і більше. Тому для формування постійних і високих врожаїв він потребує систематичного внесення органічних і мінеральних добрив.

Мінеральні добрива застосовують спочатку при заправці посадкових ям і далі періодично щорічно вносять в кореневу зону виноградного куща.

Надалі рекомендують використовувати тільки органічні добрива. Це пов'язано, по-перше, з дорожнечею мінеральних добрив, по-друге, з екологією.

Повторимо, що при внесенні мінеральних добрив важливо дотримуватися наявність певних елементів в залежності від часу внесення добрив. У квітні-травні вносять азотні мінеральні добрива на вибір: аміачну селітру, карбамід або аміачну воду. Азот необхідний для вегетативного росту винограду, і тому азотні мінеральні добрива слід вносити якраз в цей час, щоб дати хороший старт вегетації. Крім того, ці добрива пригнічують розвиток личинок шкідників: хруща, озимої совки та інших. З середини літа необхідно виключити азотне живлення, вносячи фосфорно-калійні добрива: суперфосфат, монофосфат калію, сульфат калію. (У другій половині літа важливо виключити полив, оскільки вода сильно сприяє поглинаючи.

Мінеральні добрива застосовують спочатку при заправці посадкових ям і далі періодично щорічно вносять в кореневу зону виноградного куща.

Надалі рекомендують використовувати тільки органічні добрива. Це пов'язано, по-перше, з дорожнечею мінеральних добрив, по-друге, з екологією.

Повторимо, що при внесенні мінеральних добрив важливо дотримуватися наявність певних елементів в залежності від часу внесення добрив. У квітні-травні вносять азотні мінеральні добрива на вибір: аміачну селітру, карбамід або аміачну воду. Азот необхідний для вегетативного росту винограду, і тому азотні мінеральні добрива слід вносити якраз в цей час, щоб дати хороший старт вегетації. Крім того, ці добрива пригнічують розвиток личинок шкідників: хруща, озимої совки та інших. З середини літа необхідно виключити азотне живлення, вносячи фосфорно-калійні добрива: суперфосфат, монофосфат калію, сульфат калію. (У другій половині літа важливо виключити полив, оскільки вода сильно сприяє поглинанню залишилися в грунті азотних добрив.) Важливою ланкою в підгодівлі виноградних насаджень є поза кореневе підживлення комплексними мінеральними добривами: кристалон, Плантафол, Кеміра і іншими. Причому є різні варіанти цих добрив, що містять основні елементи NРК (азот, фосфор і калій) в різних пропорціях, а також мікроелементи, які необхідно застосовувати на початку, в середині і після закінчення вегетації. Застосовувати ці добрива шляхом традиційного внесення в грунт досить дорого, більш ефективна поза коренева обробка - розпорошення по листю розчином певної концентрації з обприскувача. Листя швидко поглинають розчин і ефективно використовують макро- і мікроелементи.

До органічних добрив відносяться: гній, перегній, пташиний послід, гнойова жижа, компост, торф, сапропель (мул з водойм), деревна зола, сидеральні добрива (спеціально вирощена на добрива зелена маса сидеральних рослин). Список можна було б продовжити, однак найбільш ефективні добрива з цього ряду - компост, перегній і зола. Ефективним органічним добривом є пташиний послід, в якому міститься 5% азоту, 3-4% фосфору і 2-3% калію. Однак застосовувати його слід обережно, розводячи при підгодівлі водою в співвідношенні 1: 10-15, оскільки надмірна концентрація цього добрива може призвести навіть до загибелі рослини.

          У виноградарською практиці процес підгодівлі роблять у такий спосіб: пізньої осені чи ранньої весни по обидва боки виноградного куща на відстані 70 см викопують борозни на глибину 20-40 см, які заправляють перегноєм з розрахунку 30-40 кг на кущ. Заправлені перегноєм ями накривають землею. Разом з перегноєм засипають золу (200-300 г на кущ). Деревна зола - це джерело калію, а як зазначалося вище, калій забезпечує високу врожайність і визрівання лози.

Такий заправки органічними добривами досить на три роки успішного росту, розвитку і плодоношення виноградного рослини. Через кожні три роки процес внесення добрив повторюють.

Якщо внесення перегною з яких-небудь причин неможливо або небажано, то вносять мінеральні добрива.

 19/07/2016
 text_viewed